Tipy / Středočeský kraj / Okoř / Zábava / Aktivní dovolená / Na Okoř je cesta…

Na Okoř je cesta…

Na Okoř je cesta…
Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

K hradu vede cesta ze vsi Okoř podél Zákolanského potoka. Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple. Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.

Počátky tohoto hradu spadají do 13. století. Hrad byl mnohokrát přestavován s důrazem na jeho lepší obranyschopnost. Důležitou součástí jeho obrany byl rybník, který obklopoval hrad ze tří stran. Přesto byla stavba během třicetileté války hodně pobořena. Z dolního hradu z konce 15. století se dnes zachovala část opevnění, bašta a zbytky první prány. Lépe zachovány zůstaly části starší stavby, tzv. horního hradu.

Okolí hradu je vhodné zejména pro milovníky koní, cyklistiky i pěší turistiky.

Dnes spravuje trosky hradu Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy.


Na Okoř je cesta… - adresa

Obecní úřad Okoř, Okoř 50,252 62 Okoř

Na Okoř je cesta… - kontakt

Telefon: +420 233 900 675
E-mail: obec.okor@worldonline.cz

Na Okoř je cesta… na mapě

GPS: 50°9'49.39"N 14°15'16.45"E

Na Okoř je cesta… - fotogalerie




Líbí se vám stránka Na Okoř je cesta…? Dejte jí hlas!